Ścieżka programu

Celem niniejszej książki jest pokazanie toku myślenia informatyka, który jest połączeniem zagadnień z dziedzin matematyki, inzynierii i nauk przyrodniczych. Podobnie jak matematycy, programiści komputerowi używają zdefiniowanego języka w celu urzeczywistnienia swoich koncepcji (głównie obliczeniowych). Tak jak inżynierowie projektują rozwiązania, składając osobne elementy w funkcjonalny system, zachowując przy tym kompromis wśród dostępnych środków, podobnie naukowcy, którzy obserwują zachowanie złożonego systemu, formują hipotezy oraz testują teoretyczne dane w praktyce.

Najważniejszą zdolnością każdego informatyka jest umiejętność rozwiązania postawionego problemu, a więc jego sformułowanie, znalezienie kreatywnych rozwiązań oraz ich wyrażania w sposób zrozumiały i klarowny. Nauka programowania daje doskonałą szansę na ćwiczenie tych umiejętności w praktyce. Z tego powodu ten rozdział nosi nazwę Ścieżka Programu

Wraz z nabywaniem wiedzy programistycznej, która sama w sobie jest już użyteczna, nauczysz się również wykorzystywać tę wiedzę w celu dojścia do końcowego rozwiązania. Stanie się to jaśniejsze wraz z kolejnymi rozdziałami książki.

Następna część - Algorytmy