Moduł math

Moduł math zawiera funkcje podobne do tych, jakie ma zwykle kalkulator oraz niektóre stałe matematyczne takie jak: pi lub e (podstawa logarytmu naturalnego). Jak wspomiano wcześniej, gdy umieścimy w kodzie instrukcję import math, tworzymy odniesienie do obiektu, zawierającego elementy modułu math.

../_images/mathmod.png

W okienku poniżej przedstawiono zastosowanie kilku elementów modułu math. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej, zajrzyj do rozdziału Math Module w Dokumentacji Pythona.




(chmodule_02)

Zauważ, że występuje jeszcze jedna różnica w stosowaniu modułów math i turtle. W turtle tworzymy obiekty (Turtle lub Screen) i wywołujemy metody tych obiektów. Przypomnij sobie, że turtle to obiekt, będący daną (pamiętasz alex’a lub tess?). Musimy je najpierw utworzyć, aby ich używać. Kiedy napiszemy kod alex=turtle.Turtle(), wywołujemy konstruktora klasy Turtle, który zwraca pojedynczy obiekt turtle o nazwie alex.

Funkcje matematyczne nie wymagają utworzenia. One po prostu wykonują pewną operację. Wszystkie funkcje matematyczne są zawarte razem w module o nazwie math. Gdy zaimportujemy moduł math, każda z jego funkcji może być wykorzystana w pisanym programie. Zauważ, że w takim przypadku zawsze stosujemy nazwę modułu, kropkę, a po kropce nazwę elementu (funkcji) modułu (np. math.sqrt – pierwiastek kwadratowy). Możesz to traktować analogicznie do nazwisko.imię, gdzie nazwisko oznacza rodzinę funkcji w module, a imię określa każdą pojedynczą funkcję w tej rodzinie.

Jeśli nie zaglądałeś jeszcze do dokumentacji modułu math, uczyń to.

Sprawdźmy, co zrozumiałeś

modules-3-1: Która z instrukcji pozwala używać modułu math w pisanym przez Ciebie programie?





Następna część - Moduł random