Moduły i pomoc do nich¶
Moduł to plik, zawierający definicje Pythona oraz zestawy instrukcji do wykorzystania w innych programach w języku Python. Instalacja Pythona zawiera wiele modułów, będących częścią biblioteki standardowej. Używaliśmy już jednego z takich modułów całkiem często – jest to moduł turtle. Pamiętaj, aby używać funkcji i programów zdefiniowanych wewnątrz modułu musimy taki moduł najpierw zaimportować.
Tutaj używamy modułów Screen i Turtle, obydwa zdefiniowane wewnątrz modułu turtle.
A co w przypadku, gdy nie mamy pojęcia o istnieniu modułu turtle? Jak się dowiedzieć, że taki w ogóle istnieje? Odpowiedzią jest zasięgnięcie pomocy, a najlepszym miejscem uzyskania pomocy, dotyczącej środowiska programowania Pythona jest Dokumentacja Pythona.
Strona internetowa Dokumentacji Pythona w wersji 3 (jej strona domowa jest pokazana poniżej) jest bardzo przydatnym źródłem we wszystkich aspektach Pythona. Strona zawiera spis wszystkich standardowych modułów, które są dostępne w Pythonie (zobacz Global Module Index). Zobaczysz też, że jest tam Podręcznik Języka (Language Reference) oraz Poradnik (Tutorial), jak i instrukcja instalacji, podpowiedzi oraz odpowiedzi na często zadawane pytania (tzw. FAQs). Zachęcamy Cię do zaznajomienia się z tą stroną i do częstego jej używania.
Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś, zerknij na stronę Global Module Index. Jest tam alfabetyczny spis wszystkich modułów, dostępnych w bibliotece standardowej. Znajdź moduł turtle.
Jak widzisz, występują tam wszystkie funkcje (funkcjonalności) turtle, które omawialiśmy wcześniej. Do tego jest wiele więcej innych, których nie omawialiśmy. Znajdź chwilę, żeby o nich poczytać i zapoznać się z nimi, dowiadując się wielu innych rzeczy, które potrafi turtle.
Notka: Moduły Pythona i ograniczenia kodu w aktywnych okienkach
W rozdziałach tej książki okienka z aktywnym kodem pozwalają Ci wykonywać ćwiczenia z elementami Pythona, który studiujesz. W pierwszym rozdziale stwierdziliśmy, że programowanie wymaga stosowania odpowiedniego środowiska programistycznego, natomiast okienka z aktywnym kodem stosujemy wyłącznie jako pomoc naukową. Nie jest to środowisko do pisania profesjonalnych programów.
Na koniec należy stwierdzić, że wiele modułów dostępnych w typowej dystrybucji Pythona nie zadziała w aktywnych okienkach. Jedynie moduły turtle, math i random zostały przystosowane do tego celu. Jeśli chcesz poćwiczyć z innymi modułami, musisz się zapoznać z przystosowanym do tego jakimkolwiek innym środowiskiem obsługującym Pythona.
Sprawdź swoją wiedzę