Witajcie, małe żółwie!

W Pythonie jest wiele modułów, posiadających bardzo zaawansowane funkcje do wykorzystania w naszych programach. Niektóre z nich potrafią wysłać e-mail lub pobrać stronę internetową. Inne pozwalają wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne. W tym rozdziale wprowadzimy moduł, który pozwala stworzyć obiekt nazywany żółwiem (turtle), służący do rysowania.

Grafika żółwia, jak wiadomo, opiera się na bardzo prostej metaforze. Wyobraź sobie, że dysponujesz żółwiem, który rozumie język angielski. Możesz mu wydawać proste rozkazy takie jak: idź naprzód lub skręć w prawo. Jeśli podczas ruchu żółwia jego skierowany w dół ogon dotyka podłoża, zostanie narysowana linia (żółw pozostawi ślad). Jeśli ustawisz ogon żółwia w położeniu górnym, przemieszczenia żółwia nie pozostawią śladu. Jak zobaczysz, wykorzystując te proste możliwości żółwia będziesz mógł narysować wspaniałe rysunki.

Informacja

Żółwie są fajne, ale prawdziwym celem tego rozdziału jest pogłębienie wiedzy o Pythonie i rozwinięcie zmysłu myślenia komputerowego czy też myślenia jak informatyk. Większość zagadnień Pythona poruszona tutaj będzie pogłębiona w kolejnych rozdziałach.

Następna część - Nasz pierwszy program z żółwiem