Zmienne

Jedną z najważniejszych zalet języków programowania jest możliwość operowania zmiennymi. Zmienna jest nazwą nawiązującą do jej wartości.

Operacja przydzielenia tworzy nową zmienną oraz nadaje jej wartość.

message = "What's up, Doc?"
n = 17
pi = 3.14159

Powyższy przykład zawiera 3 operacje przydzielenia. Pierwsza nadaje zmiennej typu string o nazwie message wartość "What's up, Doc?". Druga przydziela wartość 17 do n, a trzecia liczbę zmienno-przecinkową 3.14159 do zmiennej pi.

Token przydzielenia, =, nie powinien być mylony ze znakiem równości (w późniejszych rozważaniach okaże się, że znak równości używa operatora ==). Operacja przydzielenia wiąże ze sobą nazwę, która znajduje się po lewej stronie wyrażenia z wartością, pojawiającą się po prawej stronie. Z tego powodu zostanie zwrócony błąd po napisaniu:

17 = n

Wskazówka

W czasie czytania lub pisania kodu, myśl, „n jest przypisane 17” lub „n przybiera wartość 17” lub „n jest odnośnikiem do obiektu 17” lub „n odnosi się do obiektu 17”. Błędnym jest określenie „n jest równe 17”.

Powszechnym sposobem przedstawienia zmiennej na papierze jest zapisanie jej nazwy ze strzałką wskazującą jej wartość. Ten rodzaj zapisu znany jest jako diagram referencyjny, często nazywany diagramem stanów, ponieważ ukazuje stan zmiennych w konkretnej chwili czasu. (Zrozum to jako stan umysłu zmiennej). Poniższy diagram schematycznie pokazuje wyniki przydzielania wartości z poprzedniego przykładu.

Reference Diagram

Próba wywołania zmiennej w języku Python zwróci jej obecnie przypisaną wartość. Innymi słowy, zmienna jest odnośnikiem (referencją) do przydzielonej wartości.




(ch02_9)

W każdym przypadku, wynikiem jest wartość zmiennej. Aby to lepiej zrozumieć, uruchom program przy pomocy codelens.

(ch02_9_codelens)

Teraz, wykonując kolejne wyrażenia krok po kroku widzisz zmienne i ich wartości w momencie przydzielania.

Zmienne również posiadają swoje typy; interpreter posłuży nam do ich sprawdzenia.




(ch02_10)

Typem zmiennej jest typ obiektu do jakiego ta zmienna się odnosi.

Zmienne w programie służą do „pamiętania” rzeczy np.: aktualnego wyniku meczu piłki nożnej. Zmienne jak sama nazwa wsakuzuje z natury mogą się zmieniać w czasie trwania programu, podobnie jak tablica z wynikiem meczu. Możesz przypisać wartość do zmiennej, a później powtórzyć tę operację używając innej wartości.

Informacja

Zmienne w ujęciu matematycznym są inaczej traktowane, ponieważ kiedy nadasz wartość 3 zmiennej x nie możesz już jej zmienić w czasie obliczeń.

Przeczytaj i uruchom poniższy przykład, w celu lepszego zrozumienia tej idei.

Zauważysz, że zmienna day przypisana była 3 krotnie, a ostatnie nawet zmieniło jej typ z str na int.

(ch02_11)

Lwia część programowania polega na zapamiętaniu interesujących programistę danych przez komputer. Na przykład: zliczanie ilość nieodebranych połączeń telefonicznych. Za każdym razem, przy odnotowaniu nieudanej rozmowy zostanie zmodyfikowana odpowiednia zmienna przypisana tej wartości.

Sprawdź swoją wiedzę

data-4-1: Jaka wartość jest wyświetlana po wywołaniu poniższych instrukcji?

day = "Thursday"
day = 32.5
day = 19
print(day)





Następna część - Nazwy zmiennych i słowa zastrzeżone