Ponowne przydzielenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, możliwe jest wielokrotne przydzielenie wartości do tej samej zmiennej. Nowe przypisanie sprawia, iż zmienna przestaje odnosić się do poprzednio związanej z nią wartości.




(ch07_reassign1)

Przy pierwszym wyświetleniu zmiennej bruce jej wartość to 5, a za drugim razem to 7. Wyrażenie przydzielenia zmienia wartość (obiekt), do której odnosi się zmienna bruce.

Poniżej można zobaczyć jak ponowne przydzielenie wygląda w diagramie referencyjnym:

reassignment

W matematyce, wyrażenie równości jest zawsze prawdziwe, tzn. jeśli a jest równe b, oznacza to, że a zawsze będzie równe b. W języku Python, dwie zmienne mogą odnosić się do tego samego obiektu,więc posiadają tą samą wartość. Zdają się być równe. Jednakże, ze względu na możliwość ponownego przydzielenia mogą stracić tę cechę:




(ch07_reassign2)

W linii 4 zmieniona jest wartość a natomiast b pozostaje bez zmian, więc nie są już równe sobie. Więcej w temacie równości znajdziesz w późniejszych rozdziałach.

Informacja

W niektórych językach programistycznych używa się innego symbolu przydzielenia, np. <- lub :=. Z zamierzenia ma to ograniczyć pomyłki programisty.Twórcy Python zdecydowali, aby użyć symbolu = dla przydzielania, a == dla równości. Jest to często stosowany wybór w językach takich jak: C, C++, Java, C#.

Sprawdź swoją wiedzę

data-10-1: Po wykonaniu poniższego wyrażenia, jakie są wartości x i y?

x = 15
y = x
x = 22





Następna część - Aktualizacja Zmiennych