Aktualizacja Zmiennych¶
Jedną z najczęstszych form ponownego przypisania wartości do zmiennej, jest jej aktualizacja, w szczególności gdy nowa wartość zależy od poprzedniej. Dla przykładu:
x = x + 1
Oznacza to pobierz wartość x, dodaj do niej 1, a następnie zaktualizuj x. Nowa wartość x równa jest wcześniejszej plus 1. Przy pierwszym poznaniu wyrażenie to może wydawać się dziwne, ale należy pamiętać, że wykonanie operacji przypisania jest dwuetapowe. Najpierw obliczana jest prawa strona wyrażenia, a następnie do zmiennej po lewej stronie przypisany jest rezultat. Fakt, że x pojawia się po obustronach nie ma znaczenia. Semantyka instrukcji przypisania dba o to, żeby rezultat był jednoznaczny.
Przy próbie zaktualizowania zmiennej, która nie istnieje, Python wygeneruje błąd, ponieważ część wyrażenia po prawej stronie jest wyliczana w pierwszej kolejności, zanim rezultat zostanie przypisany do danej po lewej stronie. Tak więc przed aktualiacją zmiennej, musi ona być zinicjalizowana z większości przez proste przypisanie. W powyższym przykładzie, x nadano wartość początkową 6.
Aktualizacja zmiennej przez dodanie do niej 1 nosi nazwę inkrementacji, a odjęcie 1 dekrementacji. Czasami programiści nazywają inkrementację jako bumping zmiennej.
Advanced Topics
- Topic 1: Python Beyond the Browser. This is a gentle introduction to using Python from the command line. We’ll cover this later, but if you are curious about what Python looks like outside of this eBook, you can have a look here. There are also instructions for installing Python on your computer here.
- Topic 2: Dive Into Python 3, this is an online textbook by Mark Pilgrim. If you have already had some programming experience, this book takes you off the deep end with both feet.
Sprawdź swoją wiedzę
data-11-1: Po wykonaniu poniższych wyrażeń, jaka wartość jest wyświetlana?
x = 12
x = x - 1
print(x)
data-11-2: Po wykonaniu poniższych wyrażeń, jaka wartość jest wyświetlana?
x = 12
x = x - 3
x = x + 5
x = x + 1
print(x)
Informacja
To okno activecode przeznaczone jest dla Ciebie, abyś mógł wypróbować swoje pomysły.