Badanie charakterystyk prądowo napięciowych wybranych elementów liniowych i nieliniowych¶
Cel ćwiczenia¶
Praktyczne zapoznanie się ze sposobem pomiaru charakterystyk prądowo napięciowych oraz na ich podstawie określania wybranych parametrów badanych elementów.
Wymagane wiadomości¶
- Podstawy obwodów elektrycznych prądu stałego.
- Diody prostownicze i diody Zenera w układach prądu stałego.
Wprowadzenie¶
Elementy liniowe (rezystory) i nieliniowe (np. diody) znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcji urządzeń elektronicznych. O ich liniowości (lub nie) decyduje spełnienie tzw. prawa Ohma wyrażającego liniową zależność pomiędzy prądem i napięciem. Dlatego, w badaniu elementów elektronicznych kluczowe jest poznanie ich charakterystyk prądowo-napięciowych.
Rezystory są elementami liniowymi, a rezystancja \(R\) lub przewodność \(G\) są stałymi wiążącymi wartość spadku napięcia z prądem:
Poniżej przedstawione jest zdjęcie przykładowych rezystorów i ich symbole.
Wartości rezystancji często opisuje się za pomocą kodu paskowego, jak pokazano poniżej.
W odniesieniu do oporników określa się następujące wielkości i ich jednostki:
Diody są elementami półprzewodnikowymi o nieliniowej charakterystyce prądowo-napięciowej. Poniżej przedstawione jest zdjęcie przykładowych diod i graficzny symbol używany w schematach elektronicznych.
Typową charakterystykę prądowo-napięciową diody przedstawia rys. 1
W ramach uproszczonego modelu, dioda przewodzi prąd gdy potencjał anody względem katody przekracza pewną wartość zwaną napięciem przewodzenia diody. Napięcie to wynosi około \(0.6 V\) dla diod krzemowych. W kierunku zaporowym (odwrotna polaryzacja) przez diodę płynie tzw. prąd wsteczny o bardzo małej wartości. Po przekroczeniu maksymalnego napięcia wstecznego dochodzi do przebicia lawinowego i w konsekwencji gwałtownego wzrostu prądu. Właściwości diody wynikają ze zjawisk zachodzących na złączu dwóch półprzewodników o różnym typie przewodnictwa tj. elektronowego i dziurowego. Prąd przewodzenia można wyrazić zależnością:
gdzie:
\(I_D\) – prąd diody w kierunku przewodzenia,
\(I_S\) – prąd nasycenia diody w kierunku zaporowym,
\(U_{AK}\) – napięcie polaryzacji diody,
\(U_T\) – potencjał elektrokinetyczny( dla \(T = 297 K \;U_T = 25.3 mV\)),
\(k_B\) – stała Boltzmana,
\(T\) – temperatura w \(K\),
\(q\) – ładunek elektronu.
Efekt przebicia lawinowego można wykorzystać do stabilizacji wartości napięcia. Jak pokazuje charakterystyka \(U-I\), dla dużych zmian prądu wstecznego, spadek napięcia na diodzie zmienia się niewiele. Produkuje się diody (tzw. diody Zenera) o różnej, wymaganej wartości napięcia przebicia. Podstawowy układ pracy diody Zenera przedstawiono na rys. 2.
Rezystor \(R\) dobiera się tak, by moc \(P\) wydzielana na diodzie nie przekraczała wartości maksymalnej \(P_{max}\) deklarowanej przez producenta. W praktyce \(P\approx 0.5P_{max}\). Zatem:
Przebieg ćwiczenia¶
Badanie elementów liniowych.
- Przygotować i przetestować program do pomiaru charakterystyk prądowo-napięciowych napisany w środowisku LabView z wykorzystaniem modułu pomiarowego MyDaq.
- Skonfigurować układ według schematu na rys. 3. Dobrać wartość rezystora \(Rwz\) by wartość prądu nie przekraczała \(2 mA\).
- Podłączyć rezystor (kolejno nominalnie \(1 k\Omega, 2 k\Omega\), i \(3.3 k\Omega\),) jako element badany.
- Zmierzyć charakterystykę \(I-U\) w pełnym zakresie przetwornika DAC (AO) układu Ni_MyDaq tj. \(\pm 10 V\). Wyniki zapisać w postaci danych oraz wykresu.
Badanie elementów nieliniowych.
- Połączyć kolejno diodę prostowniczą, diodę Zenera oraz diodę LED jako badany element.
- Dla każdej z otrzymanych diod określić wstępne charakterystyki prądowo napięciowe w zakresie napięć jak w punkcie 2. Skorygować połączenia tak aby odpowiadały ściśle przedstawionym na schematach. Zdjąć charakterystyki prądowo napięciowe badanych elementów. Wyniki zapisać w postaci danych oraz wykresu.
Opracowanie wyników¶
W sprawozdaniu należy:
- Opisać przebieg ćwiczenia.
- Zamieścić opracowane tabele z danymi i wykresy z charakterystykami \(U-I\) badanych elementów.
- Z otrzymanych charakterystyk elementów liniowych odczytać wartość rezystancji jako współczynnik nachylenia prostej dopasowanej do charakterystyki oraz przedyskutować otrzymane wyniki porównując wartości badanych rezystancji z ich nominalnymi wartościami odczytanymi z kodu paskowego.
- W odniesieniu do elementów nieliniowych, należy określić dla jakich diod zostały zdjęte charakterystyki. Na podstawie otrzymanych charakterystyk I-U wyznaczyć spadek napięcia na przewodzącej diodzie, napięcie przebicia w kierunku zaporowym (jeśli występuje) oraz skomentować krzywe I-U w kierunku zaporowym. Z dopasowania charakterystyk z zależnością teoretyczną określić temperaturę pomiaru. Przedyskutować praktyczne znaczenie określonych parametrów.
Literatura¶
[Hempowicz2004-5] | P. Hempowicz, R. Kiełsznia, A. Piłatowicz, J. Szymczyk, T. Toborowski, A. Wąsowski, A.Zielińska, W. Żurawski, Elektrotechnika i elektronika dla nieelektryków, WNT, Warszawa 2004 |
[Stacewicz1994-5] | T. Stacewicz, A. Kotlicki, Elektronika w laboratorium naukowym, PWN, Warszawa 1994. |
[Horowitz1995-5] | P. Horowitz, W. Hill, Sztuka elektroniki, WKŁ, Warszawa 1992, 1995. |
[Tietze1996-1] | U. Tietze, Ch. Schenk, Układy półprzewodnikowe, WNT, Warszawa 1976, 1987, 1996. |
[Sledziewski1984-5] | R. Śledziewski, Elektronika dla fizyków, PWN, Warszawa 1984. |